DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Zdeněk Novák 3
Rodiče si stále dovolují více zasahovat do hokejového dění, trenéři těmto konfliktům musí umět předejít
 
Říká v třetím dílu seriálu Mgr. Zdeněk Novák. Zkušený trenér přidává také své poznatky a historky z práce s rodiči ...
 
  Od května se pravidelně jednou za měsíc objevuje na www.hokejreport.wbs.cz rozhovor se Zdeňkem Novákem, dlouhletým trenérem mládeže. 
 
Nyní Vám přinášíme poslední z třídílného seriálu, na téma - práce s rodiči.
 
 Zaměřli jsme se na celkový úkol rodiče v životě mladého hokejisty, podrobně jsme rozebrali velký "příliv" matek do hokejového dění a na závěr pan Novák prozradil také dvě zajímavé historky ze svých zkušeností s rodiči.
 
Článek je vhodný pro rodiče mladých hráčů, hráče samotné, trenéry, funkcionáře... prostě všechny, kteří se zajímají o český mládežnický hokej!
 
 
Lukáš Majer 6.8.2012 foto: J.Novotný
                                                                                                                                                                                                                            
 
 
 V životě mladého hokejisty jsou rodiče obrovským pomocníkem, fanouškem, ale někdy už v brzkém věku i kritikem. To je samozřejmě špatně, jak může výkon dítěte na ledě ovlivnit řvovoucí táta z tribuny? 


 
Téma "Rodiče" je velmi obsáhlé a složité. Dokonce si myslím, že by mělo být jedním z témat při vzdělávání či školení mládežnických trenérů.
Obecně se dá říci, že s nástupem demokracie v roce 1989 se morálka lidí, resp. rodičů, značně "uvolnila". To např. znamená, že si dovolují víc zasahovat do veškerého dění, samozřejmě hokejové dění nevyjímaje. Pro nás, trenéry z toho vyplývá, že se na tyto náročnější situace musíme učit reagovat a řešit je, nebo ještě lépe jim předcházet.
 
"S rodiči je nutné hledat společný, nebo alepsoň podobný pohled na sportovní fungování"
 
 Co je podle Vás nejdůležitější v této práci?

Podle mě je potřeba s rodiči najít partnerský vztah s vymezením jasných pravidel a pravomocí. Protože obě strany, jak rodiče tak i trenéři, mají společný zájem a cíl, to je obecná a sportovní výchova jejich (našich) dětí.
Já tvrdím, že rodiče jsou našimi dalšími trenérskými asistenty. Sice ne na ledě, ale mimo led. A proto je nutné s nimi hledat společný, nebo alespoň podobný pohled na sportovní fungování, více je zasvěcovat do sportovní problematiky, která by je mohla zajímat. Na příklad do oblasti životosprávy vyvíjejícího se sportovce, ale i do sportovní psychologie. A právě jim třeba vysvětlit, že ono jejich negativní řvaní z tribuny je silně kontraproduktivní, že dítě pro svůj optimální výkon potřebuje optimální podmínky ze všech stran. A ty ve velké míře vytváří právě oni, rodiče.
 
 Existují například nějaké pracovní materiály pro trenéry, co se týče tohoto "zaměření" ?

Všem rodičům, ale i trenérům, bych doporučil knihu Respektovat a být respektován (Pavel Kopřiva-Spirála, 2012), která se velmi detailně zabývá psychologií výchovy dětí a logickým způsobem dochází k velmi zajímavým doporučením.

 
"Jeden prarodič (sponzor klubu) psal na vedení klubu dopis, že za své služby současně žádá, aby jeho vnuk hrál stabilně ve 2. pětce"
 
 Na stadionech dnes vídáme velmi často matky-trenérky. Rozumí hokeji jako nikdo jiný, pořvávají po rozhodčích a podobně. Ty si pak velmi často nedokáží přiznat neúspěch svého syna. V čem vidíte tento velký příliv maminek - trenérek na české stadiony?

 
Těch důvodů vnímám několik. Dnes se do hokejových přípravek hlásí čtyřleté děti a i mladší, což v minulosti nebývalo. A čím nižší věk dítěte, tím se role matky zvyšuje, je tam vyšší mateřský pud, cit, pouto. Více se ztotožňuje s jakoukoli jeho činností, více jeho činnost sleduje a samozřejmě tím pádem taky silněji prožívá jeho pokroky, úspěchy či neúspěchy, ať už kladně , tak bohužel i záporně. Do hokeje přichází také více děvčat, tím pádem se dá pochopit i doprovod a účast více matek na trénincích a utkáních.


Další důvod vidím v tom, že mnozí otcové musí dávat přednost zaměstnání (i soboty a neděle), a proto často nemají čas na dopravu svého dítěte na trénink či na utkání. Potom je to na matkách, případně i prarodičích. Je patrná i větší emancipace žen, které se chtějí zapojovat i do původně mužských sportů. Hrají hokej, fotbal, boxují, ...  . K těmto sportům získávají bližší vztah a svým způsobem mu i více rozumí. A proto se i ve větší míře zúčastňují těchto akcí, zvlášť když tam působí jejich děti.

"Čím nižší věk dítěte, tím se role matky v hokejovém životě prcka zvyšuje"
 
 Jako trenér s obrovskou praxí u mládeže jste určitě zažil několik řekněmě kontroverzních historek v práci s rodiči hráčů. Můžete pro zajímavost například jednu uvést?
 
Těch kontroverzních historek naštěstí moc nebylo, ale bohužel taky byly. Například jeden prarodič (sponzor klubu) psal na vedení klubu dopis, že za své služby současně žádá, aby jeho vnuk hrál stabilně ve 2. pětce, když potom v závěru téhož dopisu zdůrazňuje, že by nikdy nepožadoval žádnou protekci.
 
 Tento příběh zaručeně pobaví, lépe řečeno potvrdí to, co se v posledních letech děje na českých stadionech! Otevřeně, takto to chodí a asi dlouhöu dobu ještě chodit bude. Rodiče malých klučinů se musí připravit na to, že v kategorii dorostu, je tato, řekněmě "situace" velmi vídaná. Můžete se pochlubit i něčím "ze života"?

Samozřejmě, chtěl bych náš rozhovor zakončit  kuriózním případem s rodičem, kdy jsme jeli na finálové utkání a onen rodič se tam dostal do alkoholového opojení. A když jsme po utkání nasedali do autobusu, tak se začal zajímal, kdy konečně začneme hrát?
.

 Děkuji za třídílný rozhovor, získané poznatky a přeji co enjvíce sprotovních úspěchů!
 
Díky. Rádo se stalo. Ať se daří.
 
  
www.hokejreport.wbs.cz - magazín zabývající se mládežnickým hokejem
vs.
Mgr. Zdeněk Novák HC Energie Karlovy Vary - 31 let trenérské praxe, trenérská licence "A"
 
!!! 3 DÍLNÝ ROZHOVOR S ODBORNÍKEM NA PŘÍPRAVU NEJMLADŠÍCH HOKEJISTŮ !!!
 
1.díl: Letní příprava - květen / 2.díl: Trénink na ledě - červen / 3.díl: Práce s rodiči - červenec