|
| |
Pokud se nevytvoří akademie, nebude snaha svazu dotažena dokonce, uvědomuje si Vladimír Kočara
Přerovskou mládež zdobí velký počet dětí, rozsáhlý trénérský tým i velká chtuť do nejrychlešího sportu na světě...
HC Zubr Přerov je tradičním klubem v Olomocukém kraji. Na kvalitní práci především s mládeži nedají dopustit. V rozhovoru se trénér přerovských benjamíků Vladimír Kočara rozpovídal nejen o trénincích na ledě a suchu ale i o tom jak pracuje český hokej jako celek.
Lukáš Majer |
11.5.2011 |
foto:Pre |
Pane trénére, v Přerově trénuje hráče 2. a 3. třídy, je to období, ve kterém kluci hrají tvz. minihokej. Můžete popsat rozvoj a cíle pro výchovu hráčů v tomto věku?
V tomto věku je podle mě nejdůležitější rozvíjet individuální činnost jednotlivých kluků a samozřejmě klást největší důraz na bruslení. V Přerově máme velkou výhodu v tom,že na led chodí velký počet trenérů a dělené tréninky ,kdy každý trenér má ve skupině 6 lidí, jsou výborné. Při zápasech pro nás není důležitý výsledek,ale aby to hlavně kluky bavilo a měli radost ze hry.
V některých klubech specializují tréninky i těchto benjamínků na powerskating (bruslení), stickhandling (střelba, nahrávka atd.) nebo průpravná cvičení na suchu jsou zaměřena na gymnastiku, cvičení na Bosu a pohybové hry. Předpokládám, že i v Přerově se těmto věcím věnujete a dáváte jim prostor, přeci jen v tomto věku je důležitá hlavně výchova a růst "nových Jágrů".
Jágr je a zůstane jen jeden. V tomto věku je pro nás nejdůležitější a to se opakuji, aby to hlavně kluky bavilo a nebyl to pro ně dril. Co se týče powerskatingu ,tak ten je samozřejmě nedílnou součástí minimálně dvou tréninků v týdnu. Přes zimu jsme bohužel neměli tělocvičnu, letos by měla být součástí tréninkových jednotek. Teď nám začíná letní příprava, kde se samozřejmě snažíme v tomto věku zaměřovat hlavně na gymnastiku (dvakrát v týdnu tělocvična), pracujeme s hokejkou, golfovými míčky.I v letní přípravě budeme mít skupinové tréninky,kde má každý trenér na starosti něco jiného (gymnastika,stickhandling,švihadla,hry...)
"Nábor nejmladších hráčů je v posledních letech v Přerově na vysoké úrovni"
Pokud se podíváme jak pracují s mládeží v okolních klubech, najdeme zde nadějné Orlíky z Uničova, olomouckou "Moru" či LHK Prostějov. Tohle je výčet krajské "smetánky". Jak vidíte svoje "ovečky" v porovnání s těmito kluby?
Nechci porovnávat neporovnatelné, každý klub a každý trenér klade v tomto věku důraz na něco jiného. Nelze si nevšimnout, že hlavně Uničov dělá s kluky spoustu kvalitní práce. Otázkou je, zda je lepší v tomto věku odehrát za sezónu 100 a více zápasů , hrát na výsledky nebo těch zápasů hrát méně, aby kluci v 8. třídě měli ještě do hokeje chuť. Naše velká výhoda v těchto kategoriích je, že máme velký počet kluků a nábor v
posledních letech v Přerově je na výsoké úrovni. Co se týče počtu dětí, tak máme před jmenovanýmy kluby momentálně navrch.
Otázka na závěr: Český hokej i přes loňský úspěch na MS neprožívá zrovna dobré období. Svaz včele s panem Lenerem začal určitými způsoby lákat děti na hokej, vycházejí DVD pro trenéry, pořádají se semináře. Myslíte si, že je to dobrá cesta aby se Český hokej počínaje výchovou mladých hráčů, vrátil tam kam bezpochyby patří?
Určitě se za poslední dva roky hnuly ledy a český hokej jde podle mě správnou cestou. Bude to ještě chvíli trvat než si všecno sedne a pojede
to podle jasných pravidel. Nejen hokej zaspal, ale i ostatní sporty v České republice za světem zaostávají. Pokud se do výchovy mladých
sportovců více nezapojí stát, nevytvoří se znovu střediska mládeže (akademie) a střední sportovní školy (gymnázia,učiliště), tak ta snaha nebude dotažena do úspěšného konce.
|
|
|