DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Šternberk
 
Podmínky pro růst mladých hráčů v Olomouckém kraji nejsou nejlepší, ví trénér JAN PETŘEK
  
Šternberský kouč zmiňuje problémy s městem, zázemí, ekonomiku i nižší počet dětí pro lední hokej...  
 
  Čtvrté pokračování seriálu " Rozhovory s trénéry mladých hokejstů" jsme udělali s koučem šternberské přípravky Janem Petřekem.
 Trénér v rozhovoru poukazuje na špatné podmínky v Olomouckém kraji a přibližuje výchovu a růst mladých hráčů na takovém malém městě jakým Šternberk je.   
 
Lukáš Majer 30.4.2011 foto: archiv TJ
 
 
  
 
 
 Pane trénére, ve Šternberku trénuje nejmladší hráče (přípravka, 3.+4.tř), můžete čtenářům přiblížit výchovu a růst hráčů v tomto věku?
 
Vzhledem k tomu, že jsme malé město, tak máme málo dětí. Proto není u nás vyjímkou, že děti příchazejí ve 2, 3, nebo i 4 třídě. Není jednoduché skloubit začínající děti a ty, kteří hrají hokej od 4. let, ale pokud má dítě trochu sportovního talentu a začne s hokejem až ve 3. třídě, tak je schopno průměrné děti dohnat do dvou let. Snažíme se, aby tréninky byly pestré. Od her počínaje přes dovednosti bruslařské včetně powerskatingu až po přípravu gymnastickou. Na ledě jsme 3 x týdně a gymnastiku máme 1 x týdně v průběhu celého školního roku.V tomto věku začínáme hráčům vštěpovat zodpovědnost k poctivé práci ať už na tréninku nebo v zápase. 
 
   Letní příprava, která se u těchto hráčů ( 8-12 let )zaměřuje  především na hry (30%), atletizmus ( 30% ) a  rychlost (20%) je dubnovým tématem, můžete prozradit jak máte tuto část sezóny naplánovanou ve Šternberku a popřípadě budete zařazovat  nějaké "moderní" prvky ( cvičení na bosu, gymbally, stickhadling na suchu  atd.)? 
 
Jak už jsem uvedl, tak gymnastiku máme po celý školní rok 1 x týdně a k tomu přidáváme 2 x týdně tělocvičnu, kde se věnujeme výbušnosti a hlavně hrám. Moderní prvky zatím nezařazujeme, ale intenzivně je sledujeme a určitě v budoucnu některé použijeme.
Pokud ovšem děti mají přes léto jiné sportovní činnost, tak individuálně se domlouváme s rodiči o jejich sportovní náplni v průběhu dubna, května a června. Takže děti chodí do plavání, fotbalu, bojových sportů, atletiky aj. Pokud se těmto činnostem věnují v době našich tréninků, tak zatím nevyžaduji, aby dali přednost našim jednotkám. Jednostranné zátěže mají během hokejové sezóny hodně, takže zatím nevyhledáváme intenzivní práci s hokejkou v tomto věku v době letní přípravy. 

 
"Hráči chodí individuálně do plavání, fotbalu, bojových sportů či atletiky. "
 
 
  Pokud se ohlédneme za uplynulou sezónou, tak jste se účastnili prestižních turnajů ( Moravia Cup Open, turnaj v Karviné). Jak vidíte své hráče v porovnání se sousedními městy ( Olomouc, Přerov, Prostějov) a jinými kluby: např.Letňany, Havířov...? 
 
V poslední době jsme na této mládežnické kategorii hodně zapracovali a vlastně, co tak sleduji, to samé platí i o Uničovu. Možná se těžko s tímto faktem Vámi uvedené kluby smiřují, že už jsme více než vyrovnanými týmy. Určitě je to dobré pro celou oblast hokejové Hané a Šumperka. Nejsou mezi námi, takové rozdíly jako v minulosti a můžeme v budoucnu odehrát mezi sebou více kvalitních zápasů. To už jsme letos začali s Uničovem. Sportovní rivalita bude určitě velká a kluci a děvčata se musí v každém zápase vytáhnout k co nejlepším výkonům. V neposlední řadě taková vyrovnanost povede nás trenéry k ještě poctivější práci, protože nikdo z nás určitě nebude chtít prohrávat
 
"Letňany jsou jiná kapitola, co se týká zázemí i samotného hokeje. Pokud to srovnám s podmínkami v Olomouckém kraji..."
 
Co se týká Havířova, Komety aj., tak myslím, že tyto družstva jsou zatím srovnatelná s našima. Takové Letňany jsou jiná kapitola, co se týká zázemí i samotného hokeje. Pokud to srovnám s podmínkami v Olomouckém kraji, tak Olomouci chybí druhá ledová plocha, v Uničově a ve Šternberku chybí širší základna těch nejmenších a větší finanční podpora, o profesionálních trenérech ani nemluvě. V Uničově i u nás je to jenom velká oběť nadšených a znalých trenérů, kteří po svém zaměstnání tráví svůj volný čas až do pozdních večerních hodin na zimáku. Naštěstí vidíme za sebou výsledky a to nás žene stále dopředu. Musíme si uvědomit, že i v malých klubech vyrůstají výborní hokejisté. 
 

   
  
 
 Otázka na závěr: Český hokej i přes loňský úspěch na MS neprožívá zrovna dobré období. Svaz včele s panem Lenerem začal určitými způsoby lákat děti na hokej, vycházejí DVD pro trenéry, pořádají se semináře. Myslíte si, že je to dobrá cesta aby se Český hokej počínaje výchovou mladých hráčů, vrátil tam kam bezpochyby patří?
 
Určitě je dobře, že trenér může čerpat z mnoha hokejových materiálů a  vybere si co potřebuje. Ovšem v dnešní době jsou důležité i jiné aspekty. Bohužel důležitější, než snaha něco dělat co nejlépe. Například ekonomické a chtít podporovat lední hokej ve městech. U nás poslední dva roky mládež čeká den co den, jestli se město za ní postaví a podpoří ji a nebo práce trenérů byla jenom zbytečným plýtváním jejich energie a času. Bohužel v případě Šternberka se my trenéři soustředíme na záchranu mládežnického hokeje pomalu více než na studium tréninkových materiálů. V tom horším případě by mělo 45 dětí od pěti do deseti let po hokeji, a potom veškerá snaha, nás trenérů a svazu, bude v našem městě zbytečná a český hokej si může škrtnout další děti.
 
"U nás poslední dva roky mládež čeká den co den, jestli se město za ní postaví a podpoří ji"

Moc dobře víme,že největší hokejové úspěchy vydobili hráči narození v 70 letech, kdy pohyb byl nejpřirozenější trávení volného času a tak první selekce hokejistů ve velkých městech byla už ve 3.třídě. Z mnoha hráčů se dalo hojně vybírat. V dnešní době nemůže být o kvantitě řeč a tak musíme zapracovat na kvalitě. O to musí být přístup osobnější alespoň ze začátku. Musíme počítat s tím, že o hokej je minimálně čtyřikrát menší zájem než v 70. letech.