Zkušený trenér postupně "odtajní" základ udržení dětí u hokeje, pohybovou přípravu dětí mimo led během sezóny a také se věnuje velmi diskutovatelnému problémy, kterým jsou hokejové školy či kempy pro nejmenší "prcky"....
První "díl" našeho povídání, jsme věnovali letní příparvě. Nyní přejdeme k tréninku na ledě, tzn. hlavní sezóně. Jsme u kategorie U7-U9, děti se učí, hrají si, baví se. Přichází první zápasy, turnaje. Jaký je přibližně "ideální" počet/poměr zápasů a turnajů v tomto věku? Nemůže například hrozit, že by dětem a zároveň i rodičům už hokej někdy "lezl nad hlavu" ?
Předně si myslím, že ve sportu nemůžu říci, že to nebo ono je ideální, ideální přípravu nikdy nenajdeme, my se k ní jen můžeme více či méně přiblížit. Ten, kdo si myslí, že zná ideální sportovní přípravu, tak sportu rozumí jen velmi povrchně.
Zvlášť v kolektivních sportech, kde je to velmi individuální. Máme v družstvu 20 dětí a každé je zcela jiné po všech stránkách, vyrůstá v jiných sociálních a materiálních podmínkách, mnohé dojíždí i desítky kilometrů za tréninkem. Já vycházím ze své filozofie - buduj v hráčích herní umění. To můžeme především na trénincích, kde hráč má větší šanci se dostávat do herních příležitostí, do situací na puku, 1-1. Jen ty tréninky tomu musíme víc přizpůsobit, dát tréninku více herní podobu, herně trénink zeefktivnit.
"Nejlepší motivací pro dítě je vítězství - úspěch"
A když tedy přejedeme od tréninku k těm "vysněným" zápasům... ?
K všestrannému hernímu rozvoji samozřejmě patří i zápasová konfrontace, tj. i utkání a turnaje, které děti nejvíce motivují. Nejlepší motiací pro děti je potom vítězství, úspěch.Takže u U9 bych určitě 1x v týdnu hrál utkání či turnaj, u U8 2x za 3 týdny, U7 1x za 4 týdny. U U8 a U7 bych upřednostňoval místo častých utkání třeba herní tréninky, kde by děti hrály v menších počtech, na menší ploše a bez střídání své vnitřní turnaje mezi sebou, protože oficiální utkání v minihokeji těch nejmenších je časově neefektivní.
Zavedl bych, tak jako u nás v Karlových Varech, dobrovolné herní tréninky navíc (2 družstva současně), kde by ti, kteří mají větší chuť do hokeje, by se mohli více herně realizovat.
.
S větou"mám hokeje nad hlavu" je to tedy jak?
Hokej může "lézt na hlavu" dětem, kteří absolvují především nezáživné tréninky, protože v kariéře hokejisty jasně převažují tréninky. Z pestrých a herních tréninků a z utkání či turnajů si dítě milující hokej tento sport neznechutí!!!
Ve starších kategoriích patří do období tréninku na ledě i minimálně 1x týdně trénink na suchu. Jak to mají kluci hrající minihokej? Je u nich vhodné praktikovat například 30´ průpravy kompenzačních cviků, plyometrie či her po tréninku na ledě během sezóny?
V dnešní pohodlné době je vhodný každý pohyb navíc. Takže je-li možnost, určitě praktikovat "suché" tréninky po tréninku na ledě, nebo i před ledem. A zase bych u těch malých hokejistů preferoval hlavně herní všestrannost, která je vhodná i jako psychická kompenzace.
"Hokejové kempy? Bývá to často bohužel komerční záležitost, kdy výuka hokeje je až druhořadá"
Na závěr se zeptám trošku otevřeně. V dnešní době je obrovské spektrum letních i sezóních kempů, stojí to nemalé peníze a děti na ně jezdí už v nízkém věku (U8). Mají tyto akce pro děti efekt, nebo se jen rodiče zbytečně snaží svého potomka "drillovat" od raného věku?
Určitý efekt to jistě má, jak říkám, v dnešní době podporujme každou pohybovou aktivitu dítěte. Je však potřeba zvážit finanční náročnost v porovnání s kvalitou kempu. A kvalita kempů většinou pokulhává, bývá to bohužel často pouze komerční záležitost, kde výuka hokeje bývá až druhořadá. Důležitější než týdenní jednorázová akce je kvalita dlouhodobé práce v klubu.
Děkuji za rozhovor, získané poznatky a těším se v červenci na poslední, už třetí pokračování našeho seriálu.
Díky. Ať se daří.
vs.
Mgr. Zdeněk Novák - HC Energie Karlovy Vary - 31 let trenérské praxe, trenérská licence "A"
!!! 3 DÍLNÝ ROZHOVOR S ODBORNÍKEM NA PŘÍPRAVU NEJMLADŠÍCH HOKEJISTŮ !!!
1.díl: Letní příprava - květen / 2.díl: Trénink na ledě - červen / 3.díl: Práce s rodiči - červenec
|