Vzhledem k tomu, že pan Novák je hokejem na tolik pohlcen, jsem rád, že mi vyšel vstříc a podařilo se mi s ním udělat celkem tří dílný rozhovor, právě na témata ve kterých má nejvíc zkušeností.
Pane trenére, je období letní přípravy, mnoho malých hráčů se dostává do situace, že přípravu absolvuje poprvé (U7,U8). Mohl by jste obecně popsat, co je hlavním cílem letní přípravy u těchto dětí?
Určitě je hlavním cílem udržet zájem dítěte o lední hokej, a nejen udržet, ale ho i posílit. Tréninky by ho měly bavit, na tréninky by se měl ohromně těšit. Hlavně nyní, v přípravném období, kdy se nabízí mnohopestrých her, které bez problémů zvládne, na rozdíl od prostředí na ledě, kde je okruh těchto činností omezen jeho bruslařským (ne)uměním.
"V trenérství nikdy nebudou definitivní odpovědi..."
Zajímal by mne, Váš názor na trénink driblinku v přípravě dětí, často se říká, že by si měli od hokejky odpočinout, jiní zase tvrdí, že je to důležité natrénovat. Jak to tedy je?
Nechci tvrdit, "jak to tedy je" (úsměv). Já předně tvrdím, že v trenérství nikdy nebudou definitivní odpovědi. Toto vlastně přikládám už ke své předešlé odpovědi a k odpovědím následujícím. Prostě to budou mé názory, které určitě zase jiný trenér může zpochybňovat.
Přesto, zkuste to ...
Moje dlouholetá praxe mi říká, že" tréninku" driblinku i v přípravném období se nebudu bránit. Ale pozor! Já tento typ individuálního tréninku doporučuju do mimotréninkové činnosti dětí, ať si takový druh tréninku dělá sám ve svém volnu. Postupně bychom měli vést svěřence k tomu, aby trénovali sami na sobě i mimo organizovaný trénink.
Já když mám na tréninku 20 dětí, tak tento počet chci využít k hernímu tréninku, který oni těžko mohou provádět mimo trénink, což je škoda, protože v minulosti tomu bývalo. Jen v odpočinkové fázi svého tréninku mohu krátce inspirovat individ. cvičením, jakými jsou koordinační kvedlání, driblink s míčem a pod. pro domácí přípravu. Ale na tréninku dominují herní cvičení, průpravné hry a hry obecně. Zkrátka vše pod nějakým tlakem, vnímáním, myšlením, čtením hry, ...
"Rodičům doporučiji, aby chodili s dětmi na bazén"
V kategorii U7/U8 by měli děti mít pravidělně alespoň hodinu bazénu, tvz. adaptace na složité podmínky. Jak vidíte bazén v přípravě Vy?
My ve Varech máme výhodu, že drtivá většina hokejistů chodí na "hokejovou" školu, kde je i bazén. Takže bazén mají kluci v rámci rozšířené výuky TV. Kdyby ho neměli, tak bych rodičům doporučoval, aby chodili s dětmi do bazénu. Ale abych herní trénink obětoval na bazén, tak to ne. Jedině že bychom ho využili navíc, po tréninku, jako regenerační část. Nebo vyloženě nárazově nějaký trénink v bazénu ano, ale to bych zase hledal herní formy tohoto "vodního" tréninku.
Děkuji za rozhovor, získané poznatky a těším se na další pokračování.
Díky. Ať se daří.
vs.
Mgr. Zdeněk Novák - HC Energie Karlovy Vary - 31 let trenérské praxe, trenérská licence "A"
!!! 3 DÍLNÝ ROZHOVOR S ODBORNÍKEM NA PŘÍPRAVU NEJMLADŠÍCH HOKEJISTŮ !!!
1.díl: Letní příprava - květen / 2.díl: Trénink na ledě - červen / 3.díl: Práce s rodiči - červenec
|