DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Jan Fišera
Velký vánoční rozhovor s hráčem, který si vyzkoušel hokej ve Velké Británii nebo Maďarsku!
  
Český obránce Jan Fišera se rozpovídal o zákulisí hokeje v Maďarsku a také říká, proč ho neměli fanoušci rádi... 
 
 V tuzemsku ho zná asi jen málokdo. Přesto si může Jan Fišera říct, že má zkušenosti z několika zahraničních angažmá. Že se nejedná o NHL nebo KHL? Nevadí, odchovanec vítkovického hokeje vypráví o zázemí, podmínkách pro hráče v Británii či diváckých návštěvách. Prozrazuje také čím je vyjímečný maďarský tým Alba Volán Székesfehervár, který trumfoval v lize už po desáté v řadě.     
 
Lukáš Majer 23.12.2011 foto:archiv JF*

 

Své první hokejové krůčky udělal obránce Jan Fišera na zimním stadionu ve Vítkovicích. Právě z části Ostravy se vydal na sklonku základní školy k bohaté hokejové cestě. „Jsem odchovanec vítkovického hokeje, ale v polovině 9.třidy jsem přestoupil do blízkého Havířova, kde jsem dostal šanci mezi staršími kluky v extralize dorostu. Po sezoně jsem se stěhoval do ostravské Sarezy. V juniorce jsem přestoupil do Opavy a stal se kmenovým hráčem Slezanu. V poslední sezóně mezi juniory se mi povedlo dostat do Komety Brno, když si mě vytáhnul trenér Jarda Beck, jenž mě znal z Havířova,“ řekl úvodem našeho rozhovoru Fišera, který považuje tento ročník za nejlepší v kariéře, záhy přidává příjemnou vzpomínku na nadějného, českého mladíka v Americe „Potkal jsem se v týmu s Tomášem Vincourem (NHL za Dallas) nebo Rasťou Dejem  (Karlovy Vary). Ostatní kluci byli také výborní, ovšem u hokeje nezůstali.“  

Po krátkém představení Fišerových štací v mládeži se už řeč stočila na zahraničí, konkrétně jsem se ptal jak se do výše zmíněné exotiky dostal „Exotické země to určitě jsou, ale každá soutěž je něčím vyjímečná a zajímavá. První zahraniční zkušenost byla ve Velké Britanii, kde jsem hrál NIHL za Solway Sharks. To je tým z malého skotského městečka Dumfries. K tomu angažmá mi pomohl agent a taky přes něj jsem rok na to podepsal smlouvu s maďarským Dunaujvárosem.

Velká Británie: NIHL - cesty trajektem, následně krach!

 „Byla to taková osamocena liga – letos zkrachovala. Hráli ji týmy z Anglie, Skotska a Severního Irska. Cestovali jsme někdy trajektem a nebyla to žádná sranda. Mužstva ze Skotska a Anglie mohli mít pouhé 2 cizince, týmy z Irska ale okolo deseti a to především Slováky a Lotyše, kteři tam hráli a zároveň i pracovali.," přestavuje Fišera, nyní už bývalou, NIHL. Ta se podle jeho slov prezentovala spíše kanadským stylem, nahazováním a velkým počtem soubojů. Co se týče diváků, tak to byla asi slabá stránka „Měli jsme menší stadion a na zápasy chodilo kolem 300 lidi. Je to i tím, že v Britanii, je mnohem vice populárnější fotbal a naše zápasy se kryly s druholigovým tymem Queen of the South FC."

Fanouška jistě také zajímá, jakou porci zápasů a tréninků musí hráči v Británii podstoupit. „ Trénovalo se 3x týdně a o víkendu se hrály oba dny zápasy. Většina kluků pracovala, takže tréninky byly až večer po práci, tím byla také zapříčiněna absence posilovny a regenerace. To jsme měli individuální" přibližuje Fišera zázemí na ostrovech.

Maďarsko: Souboje s reprezentanty, suverénní Alba Volán nebo česká "kabelovka" !

Po sezóně strávené v Británii se čtyřiadvacetiletý bek stěhoval do Maďarska, konkrétně k břehům Dunaje do města Dunaújváros. Systém soutěže u slovenských sousedů je velmi zapeklitý. V minulých sezónách se hrála září-leden Mol Liga a následně pouze Maďarská liga. „ V Mol Lize kromě Maďarských týmů hráli i dvě mužstva z Rumunska: Csíkszereda a Brašov, ale to bylo v době, kdy jsem tam hrál já a liga byla čistě Maďarská."  Nyní je vše jinak a Jan Fišera to dobře ví. „ Dunaújváros hraje 2. rakouskou ligu a týmy z Rumunska a Maďarska mají společnou INTERLIGU."  

Spojení rumunských a maďarských týmů neudělá fanoušků příliš velký obrázek. Proto bylo namístě, položit Janu Fišerovi otázku hokejové kvality. „ Kvalita byla výborná, hraje proti sobě hodně cizinců (Kanaďané, Američané, Fini, Švédi, Češi, Slováci) a taky trenéři jsou cizinci. My jsme měli Kanaďana, který působil ve Vancouveru. V týmu může být 5 hráčů z ciziny, ale je tam i dost Slováků s maďarským pasem, takže jsou bráni jako Maďaři. Bohužel, například s Českem to nemůžu porovnat, protože jsem hrál u nás jen 2.ligu, ale přátelské zápasy jsme hráli se slovenskou první ligou a Trnavu i Topolčany jsme porazili rozdílem třídy," chválí Fišera úroveň soutěže a zároveň ho těší úspěchy již bývalého mužstva.

„ Kanadský trenér byl velmi náročný na suchou přípravu, trénovali jsme denně" 

Zajímavou perličkou je fakt, že Maďarskou ligu vyhrál podesáté v řadě Alba Volán Székesfehérvár. Jan Fišera v krátkosti mužstvo, z více jak stotisícového města, představuje. „ Alba Volán hraje až play off v Maďarské lize a to jen proto, že vypadnou v rakouském play off, tím pádem jsou automaticky nasazeni do čtvrtfinále. Mají mužstvo většinou z Maďarských repre hráčů, doplněné o kluky z lepších soutěží jako je švédská Elitserien nebo finská SM-Liiga ," a dodává „Také měli dlouhé roky výborného gólmana Zoltána Hetényi, který na tuto sezónu přestoupil do Jokeritu Helsinky a je zároveň jedničkou reprezentace Maďarska." Třiadvacetiletý brankář odchytal za "Žolíky" i dvě utkání v prestižní European Trophy s úspěšností zásahů 94,92%.   

Shodou okolností ve finále sezony narazil Dunaújváros právě na Albu, což bylo pro samotného Fišeru velkým zážitkem. „ Sice nás porazila 4:0 na zápasy, ale byl to velký zážitek, všechny duely se odehráli před kamerami TV, takže i má rodina se díky „kabelovce“ mohla na mě v Česku dívat." chlubí se obránce, jenž nosil na zádech číslo 49. 

Poslední otázka o angažmá v Maďarsku směřovala na podmínky, které jsou hráčům k dispozici a zápasovému vytížení. „Tak Dunaújváros má velkou kabinu s malým bazénem, saunou a regenerační místností, kde nás vždy dával dohromady masér. V šatně je i počítač. Co se týče posilovny tak tu jsme měli asi 3min autem, museli jsme dojíždět, protože kanadský trenér byl náročný na suchou přípravu. Trénovali jsme každý den včetně posilovny a zápasy 2x do týdne." říká Fišera a zároveň uvádí zajímavé srovnání počtu tréninkových dávek v Británii a Maďarsku.

Role "Zlého muže"...

Závěr našeho rozhovoru patřil povaze a aktuální sezóně Jana Fišery. Jelikož čtyřiadvacetiletý obránce nosí v sobě bojovný duch, přenáší si tyto vlastnosti i na ledovou plochu  „Byl jsem velice neoblíbený u soupeřových fanoušků, jelikož jsem zastával v týmu i roli "Zlého muže", když bylo potřeba tak mě trenér poslal na protihráče." prozrazuje Fišera svoji roli v Dunaújvárosu. 

Začátek probíhající sezóny hrál francouzskou Divizi 2, ale po neshodách s vedením se vrátil domů do Česka. Protože většina mužstev byla v tu dobu již plná, tak nyní bojuje s Horní Benešovem o postup do 2.ligy. Ke své budoucnosti na závěr dodává. „ Plnou důvěru nechávám na svém agentovi, který mi určitě sežene zajímavé angažmá buď v Česku nebo v zahraničí," uzavřel příjemný rozhovor obránce Jan Fišera.                                      

* fotografie: archiv Jana Fišery 2x, wikipedie. 
- kompleptní fotografie Jana Fišery: ZDE