V Americe a Kanadě je konkurence tak veliká, že tlačí každého hráče, říká talentovaný David Tomášek
Útočník a člen širšího reprezentačního kádru tráví za oceánem již čtvrtou sezónu a hraje prestižní OHL !
Je jedním z hráčů, kteří by mohli reprezentovat Českou republiku na blížícím se mistrovství světa hráčů do 18 let ve Finsku. Útočník
David Tomášek působí již třetím rokem za oceánem. V Kanadě hraje OHL, za tým
Belleville Bulls a letošní sezóna byla pro něj již čtvrtou mimo rodnou vlast. Mladý hokejista si prochází životem v Kanadě a po hokejové stránce na sobě tvrdě pracuje. Pomáhá mu k tomu i právě Ontario Hockey League. "Kvalita soutěže je opravdu neuvěřitelná. Každý zápas se hraje ve velké rychlosti, hodně do těla, ale zároveň většina hráčů má dobré hokejové myšlení a jsou dobře vybavení technicky," říká Tomášek v rozhovoru pro hokejreport.wbs.cz, ve kterém mimo jiné zmiňuje, jak se za velkou louži dostal nebo jak hodnotí tamní párci s maldými hráči.
Davide, působíte v Americe již od sezóny 2010-2011. Můžete čtenářům na úvod popsat, jak jste se tam dostal a proč jste odešel z České republiky?
Oslovil mě Terry Christensen, který tehdy pracoval s plzeňskou mládeží a v Michiganu společně s panem Ovsanikovem rozjížděl nový tým. Petr Jonak měl být hlavním trenérem a jeho jsem už znal před tím. I proto jsem se rozhodl, to zkusit. Odešel jsem, protože jsem se chtěl posunout dál v hokeji.
Zmíním tady turnaj Showcase, na kterém jste startoval. Česká hokejová veřejnost by ráda znala názor hráče na Showcase, můžete uvést Váš komentář?
Showcase, které se koná v tzv. spring season je velice zajímavý turnaj. Minulý rok jsem si ho užil, hodně zápasů víceméně za 5 dnů. Převážně je to soustřědeno na indvidualní schopnosti hráčů, protože týmy jsou složené pár týdnů před začátkem turnaje a někteří hráči spolu před tím nehráli nebo jsou v jiných lajnách než byli zvyklí. Takže musejí ukázat své schopnosti, ale zároveň se musejí umět přizpůsobit svému tymu. Další dobrá věc o tomto turnaji je, že se to koná v Michiganu, což je stát známý kvalitou mladežnického hokeje, což je lehké pro CHL, USHL, NAHL a NCAA scouty, aby tam přisli a viděli pohromadě jedny z nejlepších hráčů daně kategorie.
"Zázemí je skvělé, tím, že je to kanadská soutěž, tak na zápasy chodí hodně lidí. Média to probírají 24 hodin denně. O hráče se starají jako o profíky."
Kdyby jste měl v Česku spoluhráče, jenž by se zajímal o Ameriku. Doporučil byste mu Showcase?
Určitě bych to doporučil už kvůli tomu, že je to skvělá zkušenost a takové meřítko pro české hráče.
Během Vašeho angažmá jste zatím vystřídal tři týmy. Motor City Metal Jackets 14U, Oakland Jr. Grizzlies U16, Belleville Bulls. Můžete jednotlivá angažmá popsat?
Tak první rok za Metal Jackets byl určitě nejnárocnější. Zvyknout si na úplně jiný život, hokej, jazyk dalo zabrat uz kvůli tomu, že mi bylo 14 ale začátky jsou vždy tězké. O to víc jsem potom byl mentalně silnejší. Nakonec jsem si dokázal, že na to mám a rozhodl se pokračovat. Další dva roky jsem hrál za Oakland se který už jsme hráli v nejvyšší mladežnické soutěži v Americe. Tyto dva roky byly dobré kvůli tomu, že jsem se mohl porovnávat s těmi nejlepšími v Americe v danné kategorii. Pomohlo mi to se zlepšovat a být na té nejvyšší úrovni. Ty to tři roky byly plné dřiny a obětování, ale úspěch přišel s nabídkou zahrát si nejlepší juniorskou ligu na světě a to je OHL.
Jak jste se pak dostal do Belleville?
Belleville si mě vybral v import draftu v letě. Tímto bych chtěl také poděkovat Petru Jonákovi za ty tři roky, co byl mým hlavním trenérem. Společně s jeho pomocí jsem se dokázal posunout zase dál a mit tu moznost zahrat si juniroku už tuhle sezónu.
Právě poslední sezónu jste působil v OHL. Kdybyste měl tročišku uvést kvalitu této soutěže...
Tak kvalita soutěže je opravdu neuvěřitelná. Každý zápas se hraje ve velké rychlosti, hodně do těla, ale zároveň většina hráčů má dobré hokejové myšlení a jsou dobře vybavení technicky.
Jaké jsou pro hráče připraveny podmínky, respektive jaké tam máte zázemí?
Zázemí je skvělé, tím, že je to kanadská soutěž tak na zápasy chodí hodně lidí. Média to probírají 24 hodin denně. O hráče se starají jako o profíky. Je to skvělé jaké tady jsou podmínky. Jinak soutěž je velmi náročná, hraje se dost zápasů, celkem 68 v základní části a k tomu případné play-off. Liga je od 16 let do 21, takže pro maldé hráče je těžké se tam dostat. Pokud se to povede, hodně hráčům pomůže, když se měří se staršíma klukama, což jsou hráči z Kanady nebo USA. Jsem hrozně rád, že mám možnost hrát v takové soutěži, stale se zlepšovat a stale snit o NHL.
V USA žijete defacto po celou sezónu. Můžete popsat jak to máte se studiem, s učením či osobním životem?
Tři roky jsem studoval na střední škole v Americe a teď v Kanadě jsem první půlrok chodil do školy a potom jsem začal dělat onlajn školu, abych mohl drive odjet domů a dodělat školu právě tam. Rozhodně teď jak jsme v Kanadě, je míň času nastudium. Náš program včetně tréninků a zápasů je dost náročný.
Patříte k nejtalentovanějším hráčům ročníku 1996, navíc jste dostal šanci v kempu reprezentace před MS. Letos se hraje MS 18 ve Finsku. Cítíte šanci dostat se do Lapperanty a Imatry s českým výběrem?
Dokázal jsem se probojovat do amerického prostředí a nyní prožívám dobrou první sezónu v OHL, takže cítím šanci. Zároveň jsem dlouho nebyl na očích českým reprezentačním trenérům a lidem kolem hokeje. Je to škoda, ale tak to je. Bylo by skvělé zahrát si za český národní tým, ale je to na našem realizačním týmu jak se rozhodnou.
"Nevypustí se žádný trénink, žádný zápas. Mají tady myšlení a schopnost rozhodnout se se o sekundu dříve, protože už jsou tak naučení z tréninku nebo zápasu."
Budete v příští sezóně opět působobit v Kanadě?
Určitě bych chtěl pokračovat v OHL, je to skvělá soutěž a tam bych se chtěl rozvíjet dál a bojovat o šanci v NHL.
Ještě se vratíme k hokeji v Americe a Kanadě. Jaký je podle Vás největší rozdíl mezi hokejem v Česku a USA?
To nemůžu příliš soudit, jelikož jsem v Česku dlouho nehrál, tak přesně nevím, jak dalece, se posunulo všechno dopředu. Co vím třeba z internetu, protože náš hokej sleduji, na svazu se hodně snaží a to je moc dobře. Tady v Americe a v Kanadě je obrovská konkurence, která tlačí každého hráče, který chce uspět, dopředu. Nevypustí se žádný trénink, zápas, suchá příprava. Naučili se hrát moderní hokej s jejich rychlostí, nasazením, tvrdostí a k tomu přidali evropskou techniku. Myšlení a schopnost rozhodnout se se o sekundu dříve, protože už jsou tak naučení z tréninku nebo zápasu.
A na závěr. Kdyby jste mohl vrátit čas, šel by jste do USA znovu, nebo byste dal přednost setrvání v Česku?
Pravděpodobně ano, ale jak jsem řekl v předšlé otázce. Doba se změnila, i český hokej udělá obrovské pokroky a produkuje hodně skvělých hráčů. Je to těžké takto říci. Je na každém hráči jakou cestou se rozhodne jít a jaká mu bude vyhovovat.
Kdo je David Tomášek:
David Tomášek, šikovný cent, ročníku 1996 působí v USA od sezóny 2010-2011. Nejdříve nastupoval za Motor City Metal Jackets U14 a následně dva roky odehrál Oakland Jr. Grizzlies U16, kde poslední rok nasbíral ve 39 zápasech 48 kanadských bodů.
Tomášek vedle hraní hokeje ovládá skvěle angličtinu a americká anabáze, mu tak dává do života obrovskou školu. S mírnou nadsázkou, díky angličtině se také Tomášek dostal do OHL. Na turnaji Showcase se předvedl v roli střelce a byl jedním z nejlepších hráčů. Scouti se ho na základě dobrých výkonů na ledě a osobního rozhovoru, v němž Tomášek, ukázal plynulou angličtinu a perfektní připravenost do amerického prostředí, rozhodli draftovat do OHL. Nakonec se v draftu umístil na 56.místě a upsal se týmu Belleville Bulls, hrající právě Ontario Hockey League, tam v aktuální sezóně nasbíral 27 bodů v 58 zápasech. Tomáškův cíl pro letošní sezónu je zahrát si na MS 18 ve Finsku.