Střední školy pro sportovce: Většinou jen jedna třída zaměřená pouze na sportovce a jejich výkony!
Ředitel, prostějovského gymnázia Jiřího Wolkera, Michal Šmucr poodkrývá spolupráci školy se sportovními oddíly...
Když mladý hokejista na základní škole zamešká "semtam" nějaký čas kvůli tréninku či zápasu, není to tak hrozné. Ovšem, když se něco podobného začne stávat na středních školách je situace horší. Právě na toto téma se podařilo udělat rozhovor s ředitel gymnázia JW v Prostějově, Mgr. Michalem Šmucrem. Šmucr v něm poodkrývá spolupráci školy s klubem, srovnává klasického žáka se sportovcem a také se pochlubil prvními hokejovými maturanty na škole. Lukáš Majer, 4.7. foto: gjwprostejov.cz
Pane řediteli, Gymnázium Jiří Wolkera navštěvují mimojiné také sportovci, mezi jimi i hokejisté. Můžete přiblížit čtenářům rozdíly ve studiu žáka - sportovce a klasického studenta?
Základní rozdíl je, že talentovaní sportovci, kteří působí ve sportovních klubech v Prostějově, jsou soustředěni do tzv. „sportovní třídy“. V této sportovní třídě studují podle upraveného školního vzdělávacího programu. Základním rozdílem je fakt, že na základě individuálního studijního plánu má každý upravený rozvrh podle svých tréninkových a sportovních potřeb. Část výuky - někdy menší, někdy větší - mohou vykonat formou konzultací a tím spojit studium a sportovní růst.
Samozřejmě, že profil takového studenta je trošku jiný než profil studenta ostatních tříd gymnázia. V ostatních třech třídách žádáme maximální nasazení směrem ke studijním výsledkům a chceme připravit studenty ke studiu na prestižních fakultách vysokých škol. U sportovců chceme nabídnout zvládnutí velmi dobrého všeobecně zaměřeného středoškolského studia společně s pokračováním sportovního růstu.
"Musím se přiznat, že mám pocit, jakoby se kvalita spolupráce mezi kluby a školou snižovala! "
Probíhá nějaká komunikace mezi sportovními kluby a vedením školy, ohledně docházky, prospěchu či chování sportovce? Přeci jen například hokejisté musí mít více zameškaných hodin z důvodu zápasu, tréninku atd. než klasiký student?
Jak už jsem řekl, individuálně upravený studijní program počítá s tím, že část výuky student nevykonává fyzickou přítomnost ve škole. Klade to důraz na dobrou komunikaci mezi studentem a učitelem. Je nutné říct, že spolupráce s trénéry je různá podle jednotlivých oddílů. Musím se přiznat, že trošku mám pocit, jakoby se kvalita spolupráce mezi kluby a školou snižovala a odpovědnost se jednoznačně přenášela na studenta. Nám tento stav nevadí, ale pro studenra je to náročnější.
Můžete prozradit, který z hokejistů, jež studovali na vaší škole, se pohybuje v ledním hokeji nejvýše?
Musím říct, že první třída sportovců maturovala letos a v této třídě odmaturoval Jakaub Zapletal, David Zachar a Martin Kryl. Pokud se nepletu, jsou to všechno prostějovští Jestřábi. Přeji jim i všem Jestřábům hodně sportovních úspěchů .
***
Z ledu do školy a zpět, aneb jaké výhody a nevýhody má škola, na níž studují mladí hráči pohromadě?
S Mgr.Vladimírem Kubínem do víru školní lavice. Jací jsou hokejisté studenti? Jaký mají prospěch a docházku?
Skloubit sport a studium je často velkým oříškem. Většina hokejistů to má usnadněno tak, že jejich škola spolupracuje přímo s klubem formou uvolňovaní, přezkušovaní atd. Ovšem opravdu je vše tak lehké jak se zdá? Rozhodně ne, žáci, kteří zárověň brozudí sportoviště si plní stejné povinnosti jako na klasické škole. Ale dost prozrazování. Více Vám poví v rozhovoru zástupce ředitele Základní školy ZŠ Spojenců v Olomouci, Mgr. Vladimír Kubín.
Lukáš Majer |
21.6.2011 |
foto: V.L |
Pane Kubíne, Vaše škola je organizací ve, který mj. studíjí také hráči ledního hokeje. Můžete čtenářům přiblížit počet hokejistů na škole a rozdělení do tříd?
V součastnosti je na naší škole 59 hokejistů. Rozdělení do tříd je následující: IV. - 2, V.A - 10, VI.A - 7, VII. A - 16, VIII. A - 17 a v devítce činí počet 7 hokejistů ( IX.A)
Mají hokejisté v uvozovkách nějaké výhody s učivem v porovnání s "klasickými" dětmi a jaké jsou studijní výsledky těchto dvou "kategorií" dětí?
Hokejisté nemají absolutně žádné výhody, možná někteří vyučující přizpůsobí zkoušení ternímu a časovému vytížení žáků. Jinak si hokejisté plní povinnosti jako žáci na klasické základní škole. Studijní výsledky jsou srovnatelné.
" Nejraději vzpomínám na Jirku Hudlera "
Jak se vůbec liší chod normální školy a chod školy na níž studují sportovci (ve Vašem případě hokejisté a plavci)?
Chod naší školy se od normální základní školy nijak neliší, my pouze přizpůsobujeme rozvrh hodin tréninkům a zápasům, popřípadě umožníme, aby dobrý a mladší hráč chodil na tréninky s vyšší kategorií. (tvz. "odstaršování")
Na závěr se chci zeptat,na kterého hokejistu vzpomínate nejradě, neboli kdo udělal v ledním hokeji největší stopu?
Nejraději vzpomínám na Jirku Hudlera ( NHL, Detroit Red Wings pozn. red. ) a myslím, že je velkým vzorem pro naše mladé hokejisty.
Sportují i jinak: Na hokejové škole mají žáci více sportovních aktivit, třeba florbal.
|