DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Michal Pšurný
Michal Pšurný vzdal boj o extraligu a odešel do Anglie. Je to něco nového, ale jsem spokojený, říká
  
Opora Manchesteru popisuje jak se dostal k angažmá , vypráví zážitky z exotické destinace a popisuje i mládež ...  
 
 V domácí nejvyšší soutěži odehrál 103 zápasů, kolem roku 2008 to dokonce vypadalo, že spolu s bratrem Romanem, by se mohl Michal Pšurný prosadit v extralize nastálo a stát se tahounem jednoho ze 14 týmů. Jenže opak byl pravdou, Pšurný neustále cestoval mezi 1.ligou a extraligou, prošel kromě mateřského Zlína, ještě Písek, Ústí nad Labem, Třebíč, České Budějovice a Olomouc. po sezóně 2011-2012 si řekl dost. Zkusil štěstí v hokejově nepopulární destinaci - Anglii. A vyplatilo se. S týmem Manchester Phoenix získal ve své první sezóně mistrovský titul! 
    
Lukáš Majer 20.7.2013 foto: archiv MP

 

Zahraniční angažmá vyhledává v poslední době stále více a více českých hokejistů. Jedná se o hráče, co se neprosadí v extralize a než se trápit v 1.lize či hrát poloprofesionálně 2.ligu, volí hokejovou exotiku. „Naskytla se slušná nabídka a chtěl jsem to zkusit. Přeci jen se jedná o něco nového, novou zkušenost, tak jsem na to přistoupil,“  popisuje Michal Pšurný, jak se dostal k nabídce do Anglie.

Tamní soutěž nese název EPIHL, což znamená v překladu English Premier Ice Hockey League. Soutěž hraje 10 týmů a  byla založena v roce 1997. Herní kvalita se dá srovnat ke špičce české třetí nejvyšší soutěže, což potvrzují slova i Michala Pšurného. „Liga je pro fanoušky asi neznámá, to je pravda, ale úroveň není tak špatná. Určitě se nejedná o žádný „prales. U nás to odpovídá špičce druhé ligy či poloviny 1.ligy, podle toho, jaký se hraje zápas."

Anglii po sportovní stránce symbolizuje především fotbal, obzvláště když působíte v jednom ze srdcí anglického fotbalu - Manchesteru. Jaká je tedy návštěvnost na zápasech hokejistů? „Utkání mají slušnou návštěvnost, v průměru chodí kolem 1000 diváků," říká Pšurný.

 "Dostal jsem pěkně vybavený byt a auto. I všechno ostatní co jsem potřeboval, mi klub zařídil. V tomto směru je to lepší jak v Česku."
 
Pokud byste se zašli podívat do kabiny nějakého týmu EPIHL, zřejmě nenarazíte na přehnaný luxus. Michal Pšurný prošel několika českými kabinami, včetně moderního zázemí v českobudějovické Budvar aréně, šatnou v hokejové stálici - stadionu Luďka Čajky či si vyzkoušel prostředí ústecké Zlatopramen arény. Jak se tyto "chrámy" umístí ve srovnání s Anglií? Zázemí se dá porovnat s Českem. Ovšem vybavení stadionu, není takové jako u nás. Máme přístup do velkých fitness center, kousek od stadionu, do posilovny či welness, takže si nestěžuji," praví spokojeně jedno z nejzvučnějších jmen soupisky Manchesteru.  

Pokud se dá srovnat herní stránka s českou 2.ligou, jinak tomu je mimo led. Klub se v Anglii o Michala Pšurného totiž postaral i v civilním životě. V Česku dostávají hráči většinou výhodné bydlení, či brigádu. Ve městě, které je považováno za centrum anglického umění, je tomu jinak. V tomto směru bych řekl, že je to možná lepší než u nás. Dostal jsem pěkně vybavený byt a auto. Všechno ostatní co jsem potřeboval, mi klub zařídil. Ovšem záleží, v jakém klubu v Anglii jste a kde to funguje. Bydlení ale dostávají cizinci všude," vypráví Pšurný své poznatky a zkušenosti.

 Z extraligy nebo i 1.ligy byl sedmadvacetiletý forvard zvyklý na pravidelné suché tréninky v sezónním období. Něco podobného však v Anglii nečekejte. Tréninky jsou podobné jako u nás, mimo led nemáme žádné stanovené plány. Posilovny jako v extralize společné nejsou. Každý, kdo chce, si pracuje individuálně," popisuje.

Přesto se najdou i věci, se kterými se v Anglii setkal Michal Pšurný poprvé v kariéře. Liga je určitě specifická v systému play-off, který se hraje jinak než u nás. Ale jinak zápasů odehrajeme stejně jako v základní části české extraligy či první ligy, v tom rozdíl není," uvádí, že zápasový rytmus je podobný jako v Česku.

Co však skutečně prožil Pšurný v Anglii premiérově, je dohled hrajícího trenéra, který je v EPIHL naprosto běžný. V České republice je tento model známý především z nižších fotbalových soutěží, v hokeji, většinou i v Krajském přeboru, jsou klasičtí trenéři. „Hrající trenéři jsou malinko kuriózní, s tím jsem se ještě v minulosti nikdy nesetkal, ale všechno je jednou poprvé," říká s úsměvem. 

Závěr příjemného povídání s fanoušky oblíbeným útočníkem končí u mládeže. Michal Pšurný vlastní čtvrtou trenérskou licenci v Česku, že by se však angažoval do benjamínků v Anglii, popírá. Mládežnický hokej je asi trochu jiný než u nás. Kluby nemají žádné mládežnické základny od přípravky až po juniory, ani nevím, jakým systémem věkových kategorií to hrají. Ale něco tu je, ovšem úrovní a tréninky ještě zaostávají za vyspělejšími hokejovými zeměmi," uzavírá Pšurný ohlednutím za mládeží.                                                                                       

* fotografie: archiv Michala Pšurného,