DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2017 11:17:05 

Hokejový magazín zabývající se mládežnickým hokejem

Bauer HTC Brno

Pohled do tréninku mládeže:Jak se dobře připravit na sezónu? Bauer HTC Brno je tím pravým místem!

Náhled do týdenních kempů v HTC, kam se sjíždí velké množství mladých hráčů, ti se pak připravují třeba i boxem... 
 
Součástí článku je i interview s trenéremJe to jako když začně televize vysílat nový seriál. Ze začátku se na něj dívá pár lidí, "fajnšmekrů". Poté se seriálová invaze začíná pomalu šířit dál. Tam se zmíní ten, támhle druhý, najednou u obrazovek sedí davy lidí, kteří jsou ochotni obětovat hodně, jenom proto, aby mohly být u toho! I samotný seriál se se vzrůstající diváckou popularitou modernizuje - nové postavy, akční děje, lepší prostředí...
 
Přesně tento popisek sedí k unikátu v českém hokejovém prostředí - Hokejovému Tréninkovému Centru - BAUER HTC BRNO. Většina lidí, kteří se v hokeji pohybují o něm přinejmenším slyšeli.
 
Hokejové Tréninkové Centrum (dále už jen HTC) je populární díky fenoménu, hokejovému trenažéru bruslení -  skatemillu. Zlepšuje se na něm technika bruslení či kondice.
 
Do HTC během sezóny přijíždějí stovky a stovky hráčů, většina zde trénuje pravidelně, soustavně. Jedná se o hokejisty od přípravky přes dorost až po extraligové borce, hrající tuzemskou nejvyšší soutěž. Cestu si sem nachází nespočet Slováků, ale k vidění jsou třeba i Rakušané či Rumuni!
 
Největší příval dětí, respektive hráčů, má HTC během měsíce července, kdy trenérský štáb, včele s hlavním koučem, Mgr. Jiřím Sedláčkem, pořádá týdenní kempy. Během tří týdnů (vždy v mikrocyklu pondělí - sobota) polyká tréninkové dávky něco kolem 90 dětí (cca. 30 na jeden kemp)!
 
Nyní každého z vás napadne jediné, přece není možné aby 30 dětí jezdilo na skatemillu, pak šli všichni do tělocvičny a podobně. Ano, není to možné. Trenéři mají hráče rozdělené do skupinek po 4-5 hráčích, vždy dle počtu. V podstatě kemp funguje převážnou většinu denního času v HTC, které je mimo jiné v suterénu plaveckého areálu Lužánky. Skupinky jsou rozděleny podle věku a výkonosti, pokaždé je stanoviště přizpůsobené výkonosti hráče, tudíž není na místě mít strach o to, že třeba patnáctiletý frajer bude dělat to stejné jako sedmiletý chlapec!
Kruhový trénink zahrnuje  - skatemill, střelecká plocha - stickhandling, tělocvična - bosu, aquahity, TRX..., slideboardy, žebřík, Powerropes - posilovací lana, překážky a mnoho dalšího... Vlastně pozor, od letošního roku, připravili trenéři novinku - bojová umění s trenérem přímo zaměřeným pouze na tento, pro mnohé zajímavý, sport.
 
Vlastně u tohoto stanoviště se tak trochu vytrácí pojem trenér. 99% procent hráčů se setkalo s bojovým uměním poprvé, trenér se v tomto případě změnil na učitele, který musí do hlav kluků, během šesti dnů "natlouct" základy bojového umění, zapracovat různými cviky na kondici a také trochu skloubit zábavu s kondicí. Pokaždé se mu to povedlo na výbornou, s prací Tomáše Fejtla bylo obrovské množství hráčů více než spokojeno.
 

Co mají společného bojová umění a hokej? Orientaci v prostoru, stabilitu či výbušnost - říká Tomáš Fejtl

Nyní Vám dávám k dispozici úryvek z rozhovoru z oficiálních stránek Bauer HTC právě s učitelem bojovýh umění na týdenních kempech, Tomášem Fejtlem.

Ty sám jsi odborník na bojová umění. Za klasický bojový sport lze považovat box. Ten je ale krom kondice založen na poměrně propracované technice. Jde se tady za týden, co kemp probíhá, věnovat i technice, anebo vyloženě předáváš zkušenosti z kondiční přípravy boxerů?

Kluci nejsou boxeři, takže já u nich na technice nelpím. Chci jim spíš předat to, co mají bojová umění s hokejem společné. To znamená cviky na orientaci v prostoru, výbušnost, stabilitu. Za týden se ještě nikdo boxovat nenaučil, takže nemá smysl jim tady ukazovat, jestli mají dát nohu o centimetr doleva nebo doprava. Já jim předávám cviky z boxu, které jim můžou pomoci v hokeji.

Tréninkové centrum pořádá přes léto různé typy kempů. Je podle Tebe žádoucí, aby zároveň mladí hráči trénovali v klubu a ještě si v době letní pauzy přidávali tady? Není to moc?

Jakákoliv změna fyzického režimu je pro tělo prospěšná. Když tělo dostává každý týden to samé, po dvou měsících si na to navykne a může dojít ke stagnaci. Narušení běžného režimu intenzivním kempem, kde se trénuje opravdu ve vysokých obrátkách, je pro sportovce určitě prospěšné.

Bauer HTC představuje svým vybavením na jihu Moravy vlastně unikát - není tu žádné podobně specializované středisko pro hokejisty. Máte v bojových sportech nějaký podobný klenot?

Zápasnická centra máme, ale nedá se říct, že by byla úplně ideálně vybavená. Zápasníci například potřebují speciální klec, která je narozdíl od ringu chrání, aby nevypadli ze zápasnického pole. Taková klec je podobná rarita jako skatemill. V Brně klec nemáme vůbec. Takže si myslím, že tady mají hokejisté z okolí oproti zápasníkům výhodu. To, co zápasník potřebuje nejvíc, to v Brně nenajde. Ale hokejista ano.

***

"Týden v HTC je opravdu náročný a hráčům může v konečném zůčtavání v bojích o proniknutí na soupisku výrazně pomoci" 

 Ano, mají zde výhodu hokejisté a to nejen z okolí! Nutno říci, že Bauer HTC je prostě komplex, které nabízí hráčům zlepšovat snad všechny svoje dovednosti potřebné pro lední hokej. A tím je také podstata tohoto článku - dát lidem ještě více do podvědomí, že v Brně odvádí skvělou práci, která má skvělé výsledky!

Kempy jsou udělané tak, že se na nich opravdu připravíte na sezónu a dají se v klidu srovnat s přípravou v extraligových týmech mládežnických soutěží - co se kondice i suché přípravy týče.

Snad poprvé jsem na nějaké soustředění, kempu či akci zažil, že se hráč - typický dnešnímu extraligovému hráči dorostu - samozřejmě s pytlíkem tabáku za rtem - trenéra zeptal, zda dnes bude odpolední klid, alespoň půlhodinka.... A věřte, tohle je unikát v českých hokejových vodách, tohle jsem zažil poprvé v životě a myslím, že na dlouhou dobu také naposled!

I to svědčí o tom, že týden v Bauer HTC je opravdu náročný a hráčům může v konečném zúčtování v bojích o proniknutí na soupisku výrazně pomoci!

Zajímavé, respektive dominantní je to, že hlavní trenér většinou přizpůsobuje denní program aktuálnímu fyzickému stavu hráčů. Na kempech panuje obrovská komunikativnost dvojice hráč - trenér. Kluci, pokud něčemu nerozumí, tak se nebojí zeptat, protože vědí, že je třeba narozdíl od klubu, nečeká odpověd, která pobaví všechny kromě dotyčného a navíc vlastně ani nesplní účel - hráče nedostane odpověd! Tohle v Brně prostě nehledejte, dokonce ani žádné náznaky nadávek či sprostých slov! Tady se prostě pracuje neskutečným způsobem, v 8 ráno začínáte a na pokoj se dostane až kolem půldesáte! Všichni jedou jako švýcarské hodinky, a i když někteří netrpělivě vždy vyhlíží konec této týdenní dřiny, odjíždí vždy spokojeni!

Poznámka autora:

"Tento článek je napsán na zákledě osobní zkušenosti. Sám jsem absolvoval dva roky jako hráč a letos jsem měl poprvé také možnost poznat HTC z druhé strany, jako trenér na jednom z týdenních kempů a být u toho 24 hodin denně, šest dní v týdnu. 

Nemá za cíl šířit komerčně popularitu Bauer HTC Brno, ale má pouze poukázat na to, že v České republice pracuje parta lidí na vysoké, troufnu si napsat nejvyšší úrovni ve svém oboru, jenom proto, aby pomohli vychovat, lépe řečeno zlepšit nedostatky mladých hokejistů, kteří třeba někdy budou reprezentovat národní tým České republiky.

Bauer HTC vlastně pomáhá klubovým trenérům a i když si to třeba většinou nikdo moc neuvědomuje, tak za to, že malý Pepík rozhodl zápas tím, jak přebruslil celé hřiště a švihem zakončil "pod víko" nevděčí svému trenérovi z klubu, ale v mnoha případech právě pánům z Bauer HTC Brno!"                                                                                                                                    Autor: Lukáš Majer

Užitečné odkazy:

Oficiální stránky HTC - www.ccmhtc.czfacebookZDE